Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se compenseaza zilele de sambata si duminica a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se compenseaza zilele de sambata si duminica a cate 12 ore de munca ?

Buna ziua.
Cu cate zile libere se compenseaza zilele de sambata si duminica in situatia in care nu mi se da ''spor'' ? Programul este 12 ore.

Angajatorul este obligat sa va acorde spor la salariu in cazul in care prestati munca in zilele de repaus saptamanal.
In acest caz, puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii.

O zi lucrata in zilele de repaus saptamanal inseama o zi libera acorda intr-o alta zi a saptamanii plus acordarea unui spor la salariu.