avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se compenseaza zilele de sambata si duminica a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se compenseaza zilele de sambata si duminica a cate 12 ore de munca ?

Buna ziua.
Cu cate zile libere se compenseaza zilele de sambata si duminica in situatia in care nu mi se da ''spor'' ? Programul este 12 ore.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:51, 13 Noiembrie 2014
Angajatorul este obligat sa va acorde spor la salariu in cazul in care prestati munca in zilele de repaus saptamanal.
In acest caz, puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii.

O zi lucrata in zilele de repaus saptamanal inseama o zi libera acorda intr-o alta zi a saptamanii plus acordarea unui spor la salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore muncite pe saptamana tulceanul tulceanul spuneti-mi ,va rog, cate ore muncite rezulta pe saptamana cand se efectuiaza astfel : luni=12 ore;miercuri= 12 ore; vineri = 12 ore ; sambata = 5 ore; ... (vezi toată discuția)
Munca suplimentarã în zilele de repaus sãptãmânal, sãrbãtori legale etc kicsiagi kicsiagi Munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care conf. legii nu se lucrează, în cadrul schimbului ... (vezi toată discuția)
Program de munca legal/ilegal HostyB HostyB Buna ziua, Sunt instructor de educatie la un liceu pentru copii cu deficiente. De cand m-am angajat mi s-a comunicat ca am dreptul la o singura zi libera pe ... (vezi toată discuția)