Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii fiscale referitoare dividende SIF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii fiscale referitoare dividende SIF

Buna ziua,

Doresc sa stiu, daca ma puteti ajuta cu informatii in acest sens, ce obligatii fiscale(declarative, plati impozit si contributii sociale - CAS si CASS) am sau nu, pentru dividendele incasate de la SIF-uri! Ma intereseaza un raspuns pentru cele doua variante de statut : angajat(cu contract de munca(in tara sau in strainatate) sau somer!
Multumesc anticipat pentru solicitudine si raspunsul dumneavoastra!

Cu stima,
Erol MEMET.
Pentru dividendele incasate de catre salariat nu se plateste nimic (cass si cas) iar pentru dividendele incasate de catre somer, la fel nu se plateste nimic dar doar pentru dividendele incasate in perioada de somaj. Altfel veti plati doar cass pentru acel venit.
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine! O zi buna in continuare!
......Se mai retine 16% impozit pe venit la sursa ,dar nu trebuie sa depui nici o declaratie la ANAF. Asta indiferent de statut.
Multumesc pentru completare!:)