Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis auto pierdut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis auto pierdut

Buna ziua,

Sper ca am ales corect categoria pentru acest subiect. Eu locuiesc si lucrez in Cluj, dar domiciliul meu stabil este in judetul Sibiu, iar toate actele mele : CI, permis auto, pasaport au fost emise acolo. Momentan doresc sa imi schimb domiciliul, o prietena de-a mea la care locuiesc a fost de acord sa facem actele pentru primire in spatiu. Problema mea este ca intre timp mi-am pierdut permisul auto si de asemenea pasaportul mi-a expirat. Odata ce imi este emisa o noua carte de identitate pe Cluj, este nevoie sa merg la Sibiu pentru schimbarea permisului si a pasaportului sau as putea rezolva totul din Cluj?
Daca va faceti doar mutatia in Cluj, pentru eliberarea unui nou permis de conducere precum si pentru un nou pasaport, trebuie sa va adresati organelor abilitate din Sibiu. Daca insa va schimbati domiciliul stabil in Cluj, procurarea noilor documente le veti obtine tot din Cluj.
Doresc sa imi schimb domicilul stabil. Va multumesc mult.
Pentru pierderea permisului trebuie sa dati anunt la monitorul si sa-l declarati nul si abia apoi va emite un nou permis auto.
Daca va mutati domiciliul in Cluj, emiterea actelor se va face de catre autoritatile din Cluj.