Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Buna ziua,
Intalnesc urmatoarea situatie: angajatii lucreaza 8/zi, 40/saptamana.
In cazul in care este necesar sa se lucreze sambata, ceea ce ar insemna ore suplimentare si nu ar fi posibila comensarea cu zile libere si orele suplimentare s-ar plati cu un spor de 100% ar fi suficient? sau trebuie acordata si o zi libera deoarece angajatul nu ar mai avea 2 zile libere consecutive de repaus?
in CCM apare ca se vor plati cu un spor de 100%. asta inseamna ca pentru 8 ore lucrate samabata noi ca societate trebuie sa le platim conform CCM-ului plus sa acordam o zi libera. este obligatoriu sa fie luni, ca salariatii sa aibe 2 zile libere consecutive?
Daca in CCM sporul este de 100% atunci cu acest spor se vor plati orele lucrate in zilele de sambata si/sau duminica.

Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, conform prevederilor Codului Muncii.