Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce obligatii am dupa infiintarea unui SRL neplatitor ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce obligatii am dupa infiintarea unui SRL neplatitor de TVA

Buna,
Recent am infiintat un SRL neplatitor de TVA, iar din anumite motive financiare voi putea incepe activitatea doar anul viitor. Am doar certificatul de inregistrare al firmei, nu am facut inca stampila si nu am achizitionat nici chitantier.
Daca firma nu are momentan nicio activitate este necesar sa tin contabilitatea? Adica este necesar sa apelez la un contabil daca nu o sa am activitate doar de anul viitor?
Ce obligatii mai am in situatia de fata?
Cand ati infiintat SRL-ul, la ONRC, l-ati declarat cu activitate sau fara activitate? Daca e cu activitate, atunci va trebui sa va inregistrati la ANAF si sa depuneti declaratii cu 0. Daca va descurcati singur atunci nu aveti nevoie de contabil.
Cred ca este cu activitate. Tin sa precizez ca inregistrarea SRL-ului a fost prin intermediul unui avocat care mi-a facut actele necesare, eu doar le-am depus.
Nu ma descurc singur la contabilitate, intrebam daca este necesar sa am un contabil din moment ce eu nu am desfasurat si nu o sa desfasor absolut nicio activitate pe firma in urmatoarele 2 luni.
In acest caz va trebuie contabil. Trebuie inreg in contab chelt cu infiintarea societatii, constit capitalului social, aveti de depus D010, etc, iar la sfarsitul anului bilantul contabil.