Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum raspund la cererea de valoare redusa daca am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum raspund la cererea de valoare redusa daca am platit deja datoria?

Buna ziua,

Mama mea a primit o comunicare despre faptul ca s-a depus o cerere de valoare redusa impotriva ei din partea unui furnizor de energie. Pretentiile reclamantului sunt intemeiate si suntem de acord cu ele.
Intrebarea mea este cum sa procedam in cazul in care suntem de acord sa platim datoria, mai depunem intampinare? Cand este mai bine sa achitam suma datorata, inainte de termenul de 30 zile sau dupa ce solutioneaza instanta?
Daca platim acum datoria, cum procedam, trimitem cererea de raspuns la judecatorie si mentionam ca am platit+copie de pe chitanta?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
Daca platiti dupa pronuntarea instantei in mod cert o sa fiti obligati si la plata cheltuielilor de judecata,platiti acum,completati formularul primit,anexati dovada platii si succes.