Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Dependent sau independent
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Dependent sau independent

Buna ziua,

Detin un PFA, cod caen 6202 (norma de venit) si as dori sa inchei un contract de colaborare cu o firma, pentru prestari servicii de consultanta.
Mentionez faptul ca o sa colaborez doar cu firma respectiva (fara sa mai am
contracte si cu alte firme) si as dori ca facturarea sa se faca lunar.
Activitatea o desfasor de la mine de acasa cu baza materiala a mea
(laptop, internet, imprimanta, deplasare la client cu masina persoanala atunci cand este cazul ... etc) si consta in consultanta oferita clientilor
pentru softurile firmei respective.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.
Contractul intre mine si firma respectiva trebuie sa se incheie pentru o
perioada de maxim 6 luni si trebuie sa contina un proiect bine stabilit
sau se poate specifica ca ofer consultanta in informatica pe perioada
respectiva? Se poate si pe un an? (doresc sa ofer doar consultanta, nu si crearea de softuri noi)

2. Pot fi considerat ca si PFA dependent in conditiile prezentate mai sus?

Va Multumesc
nu puteti fi considerat ca avand o acitivitate dependenta in cazul expus de dvs.
Contr poate fi incheiat pe perioada nedeterm.