avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Dependent sau independent
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Dependent sau independent

Buna ziua,

Detin un PFA, cod caen 6202 (norma de venit) si as dori sa inchei un contract de colaborare cu o firma, pentru prestari servicii de consultanta.
Mentionez faptul ca o sa colaborez doar cu firma respectiva (fara sa mai am
contracte si cu alte firme) si as dori ca facturarea sa se faca lunar.
Activitatea o desfasor de la mine de acasa cu baza materiala a mea
(laptop, internet, imprimanta, deplasare la client cu masina persoanala atunci cand este cazul ... etc) si consta in consultanta oferita clientilor
pentru softurile firmei respective.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.
Contractul intre mine si firma respectiva trebuie sa se incheie pentru o
perioada de maxim 6 luni si trebuie sa contina un proiect bine stabilit
sau se poate specifica ca ofer consultanta in informatica pe perioada
respectiva? Se poate si pe un an? (doresc sa ofer doar consultanta, nu si crearea de softuri noi)

2. Pot fi considerat ca si PFA dependent in conditiile prezentate mai sus?

Va Multumesc
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 20:09, 18 Noiembrie 2014
nu puteti fi considerat ca avand o acitivitate dependenta in cazul expus de dvs.
Contr poate fi incheiat pe perioada nedeterm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa pe codul caen 6202 la norma de venit - intrebari cu noile schimbari danyboy danyboy Buna ziua, Am si eu cateva intrebari legate de un PFA pe codul CAEN 6202 la norma de venit: 1. Mai exista norma de venit pentru IT (creare the software ... (vezi toată discuția)
Reconsiderare pfa dependent IonJohn IonJohn Detin PFA cu cod CAEN 6202 de vreo 2 ani. In prima perioada am avut un contract de consultanta cu firma X si am fost deasemenea angajat part time la firma ... (vezi toată discuția)
Pfa caen 6202 - pot factura alte costuri? Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, Am un PFA caen 6202 (consultanta in tehnologia informatiei). In contractul cu clientul scrie ca alte costuri necesare desfasurarii activitatii pot ... (vezi toată discuția)