Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscriere sotie in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscriere sotie in CF

Buna ziua,
In 2004 am achizitionat un teren pe numele meu (mentionez ca sunt impreuna cu sotia mea din 2002) acest teren fiind achizitionat din banii amandurura.
In 2006 ne-am casatorit legitim.
In 2010 am inceput constructia casei( din banii amandurora ) pe teren,iar in 2012 am intabulat-o.La intabulare am constatat ca pe CF apar doar eu,nestiind faptul ca sotia mea nu va fi trecuta si ea.
As dori va rog sa ma sfatuiti cum as putea sa o trec si pe sotia mea in actul de proprietate al imobilului.Se poate face direct la oficiu de cadastru,prin prezentarea certificatului de casatorie?
Va multumesc anticipat.
Da, se poate nota in CF si sotia dv. veti avea nevoie de o declaratie notariala din care sa rezulte ca imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei, certificatul de casatorie, extras CF si taxe
:offtopic: Interventie moderator

Incercati sa nu mai deschideti mai multe topicuri cu acelasi subiect, intrucat in acest caz topicurile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori.

Prin urmare, acest topic se va inchide urmand sa postati nelamuririle dvs si sa urmariti raspunsurile primite pe topicul deschis aici :

www.avocatnet.ro/content/for...