Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

baiatul sotului meu a terminat anul acesta liceul nu a luat bac-ul s-a angajat cu norma intreaga si s-a inscris la o facultate la ff .mai are dreptul la pensie alimentara?
Desi obligatia de intretinere a parintilor inceteaza, de regula, la implinirea varstei de 18 ani a copilului, in situatia in care copilul devenit major isi continua studiile, obligatia de intretinere a parintilor subzista pana la terminarea acestora, dar fara a depasi varsta de 26 de ani.
chiar daca s-a angajat si are propriul lui venit?cum poate fi verificat ca el chiar frecventeaza facultatea s-au ca s-a inscris doar asa ca sa mai beneficieze de pensie mai ales ca nu a luat bac-ul
elenarodicabota, utilizator
Cred ca s-a scapat din vedere faptul ca tanarul este angajat si obtine venituri din care se poate intretine, ca urmare obligatia de intretinere a parintilor inceteaza, nemaiexistand starea de nevoie.