Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am comis o fapta penala-Infracţiuni împotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am comis o fapta penala-Infracţiuni împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene

Va rog frumos spuneti daca am comis fapta am dat prejudiciul inapoi la apia. d.n.a zice ca fapta este fapta si ca indiferent ca sau dat banii inapoi-fapta ramane si ca o sa fiu condamnat. Va rog spuneti ce trebuie sa fac ? Cei de la primarie o patesc si ei din cauza mea ?
Sunt fermier cultiv aproximativ 238 ha teren agricol. Intre anii 2010, 2012, Din eroare, greseala am trecut in tabelele nominale de arenda in loc de 238 ha ...243 ha cu 5 ha teren in plus. Greseala sa strecurat cand am calculat suprafetele dupa contractele de arenda. Am mers la primaria de care apartin .cu declaratie pe ropria raspundere si cu tabelele nominale de arenda pentru a obtine Adeverinta pentru apia ,subventia pentru suprafata de teren.Cei de la primarie nu au mai verificat si ei daca sau strecurat greseli si mi-au eliberat adeverinta cu 243 ha. Am obtinut subventie pentru 5 ha in plus. In anul 2013 am constatat ca am gresit si am luat bani pentru 5 ha in plus. Am mers la apia si am spus ce sa intamplat. Am dat tot prejudiciul iapoi la apia. Numai ca cei de la apia m-au dat pe mana directia anticoruptie.
Art. 18^1
Folosirea sau prezentarea cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.

Am fost la d.n.a. am dat declaratie ..Ce mi se poate intampla ?#-o Prejudiciul l-am dat inapoi... Cei de la apia mi-au spus ca daca nu faceau acest demers sa ma dea la ,d..n.a o pateau ei. Pentru Omisiunea sesizarii ART.267 cod penala
Acum va intreb ce se mai poate face..Am intrebat un avocat si a spus ca este de rau.Basca oameni buni din cauza mea ia chemat si pe cei de la primarie.Ca de ce au dat adeverinte. Ca de ce nu au observat ca sunt trecute 5 ha in plus. Dumnezeule am facutoo asa de lata ?#-o#-o#-o#-o
sturionul50, utilizator
Folosirea sau prezentarea cu REA-CREDINTA,.....procurorul ca trebui sa demonstreze reaua credinta.Aceasta poate fi singura dvs. aparare.
Indrasnesc a va solicita punctul de vedere privind reaua credinda din acest ( Art. 18^1
Folosirea sau prezentarea cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.)

Ofiterul d.n.a. mi-a spus verbal ca redau ( Cum de a fost greseala 2 ani la rand consecutiv ) si sa mai exprimat ( Documente false in sensul ca Declaratia pe propria raspundere este falsa si nereala si ca am mintit cat si in tabelele nominale de arenda pe care in in baza carora am solicitat subventie apia pentru suprafata de teren . Da in acele tabele nominale de arenda au fost trecute suprafete mai mari decat cele reale. Partea cea mai rea este si faptul ca politistul de la d.n.a acuza si pe cei de la primarie ca mi-au eliberat adeverinta catre apia. Aici vede domnia sa reaua credinta. Nu stiu imi pare rau ca am implicat si persoane din primarie. Celor de la primarie le spune ca de ce nu au sesizat imediat ca este o fapta penala si ca erau obligati ca in momentul in care au vazut trebuia de indata sa sesizeze organele statului (Celor de pa primarie lea spus ceva de Omisiunea Sesizarii ART.267 noul cod penal. Nu stiu ce sa mai fac imi este rusine si de cei din primarie. Poate cineva din d.voastra sa-mi explice mai bine. Ce se paote intampla in cel ma sumbru dar si in cel mai fericit caz.
Multam tuturor si ma iertati

Am comis o fapta penala-Infracţiuni împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene
Va rog frumos spuneti daca am comis fapta am dat prejudiciul inapoi la apia. d.n.a zice ca fapta este fapta si ca indiferent ca sau dat banii inapoi-fapta ramane si ca o sa fiu condamnat. Va rog spuneti ce trebuie sa fac ? Cei de la primarie o patesc si ei din cauza mea ?
Sunt fermier cultiv aproximativ 238 ha teren agricol. Intre anii 2010, 2012, Din eroare, greseala am trecut in tabelele nominale de arenda in loc de 238 ha ...243 ha cu 5 ha teren in plus. Greseala sa strecurat cand am calculat suprafetele dupa contractele de arenda. Am mers la primaria de care apartin .cu declaratie pe ropria raspundere si cu tabelele nominale de arenda pentru a obtine Adeverinta pentru apia ,subventia pentru suprafata de teren.Cei de la primarie nu au mai verificat si ei daca sau strecurat greseli si mi-au eliberat adeverinta cu 243 ha. Am obtinut subventie pentru 5 ha in plus. In anul 2013 am constatat ca am gresit si am luat bani pentru 5 ha in plus. Am mers la apia si am spus ce sa intamplat. Am dat tot prejudiciul iapoi la apia. Numai ca cei de la apia m-au dat pe mana directia anticoruptie.
Art. 18^1
Folosirea sau prezentarea cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.

Am fost la d.n.a. am dat declaratie ..Ce mi se poate intampla ? Prejudiciul l-am dat inapoi... Cei de la apia mi-au spus ca daca nu faceau acest demers sa ma dea la ,d..n.a o pateau ei. Pentru Omisiunea sesizarii ART.267 cod penala
Acum va intreb ce se mai poate face..Am intrebat un avocat si a spus ca este de rau.Basca oameni buni din cauza mea ia chemat si pe cei de la primarie.Ca de ce au dat adeverinte. Ca de ce nu au observat ca sunt trecute 5 ha in plus. Dumnezeule am facutoo asa de lata ? La ce sa ma astept sa fiu luat din pat. Sau vom primi suspendare dar cinstit haideti va rog

Poate cineva din d.voastra sa-mi explice mai bine. Ce se paote intampla in cel ma sumbru dar si in cel mai fericit caz.
Multam tuturor si ma iertati

Interventie moderator: va rog nu deschideti topicuri noi cu aceelasi subiect. Multumesc pentru intelegere
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Daca nu restituiti prejudiciul foarte probabil veti ajunge dupa gratii.

Daca restituiti prejudiciul si va angajati avocat bun puteti primi o pedeapsa cu suspendare.

De condamnare oricum nu cred ca veti scapa dar depinde daca veti ajunge sau nu la inchisoare.
Prejudiciul l-am restituit integral ba mai mult si cu ceva dobanda aproape dublu de cat am primit.Am inteles bine ca voi primi inchisoare cu suspendare ! Agentului agricol de la primarie le spune ca de ce nu au sesizat imediat ca este o fapta penala si ca erau obligati ca in momentul in care au vazut trebuia de indata sa sesizeze organele statului (Celor de primarie lea spus ceva de Omisiunea Sesizarii ART.267 noul cod penal.) Ba mai mult decat atat le comunicat verbal ca nu trebuia sa elibereze adeverinta pentru apia. Si ca de ce nu au verificat daca contractele de arenda corespund cu tabelele nominale de arenda pe care eu personal le-am scris si am facut greseala cand am adunat. Erau obligati cei de la primarie sa verifice contractele de arenda daca corespund cu tabelele nominale ? Nu stiu ce sa mai fac,,agentul agricol este un baiat tanar care a avut incredere si a semnat pe adeverinda care mi-a eliberato pentru apia. Nu se poate ca si primarul a semnat si secretarul de primarie.Asta este culmea sa fac rau fara sa vreua si acestor oameni. Pot fii scosi din dosar cei de la primarie daca eu recunosc si am recunoscut. De ce si ei sa primasca pedepse ca sun nevinovat
sturionul50, utilizator
Ce constituie fraudă?
Frauda este un act de înşelăciune comis în mod deliberat pentru a obţine câştiguri personale sau pentru a cauza pierderi altei părţi.
O neregulă este o acţiune care contravine normelor UE şi care ar putea afecta interesele financiare ale acesteia, dar care ar putea fi rezultatul unor erori reale comise atât de cei care au solicitat fonduri, cât şi de autorităţile responsabile cu efectuarea plăţilor. Neregulile comise deliberat constituie fraudă.

Dvs ați pierdut la diferența de schimb valutar ?
neamtu 2, utilizator