Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fapta de comert sau act juric civil?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fapta de comert sau act juric civil?

In situatia in care o societate pe actiuni vinde unei persoana fizice un numar de 10 actiuni pe care le detine la o alta societate comerciala, contractul incheiat este o fapta de comert sau un act juridic civil deoarece dobanditorul este un necomerciant?
cesiunea partilor sociale intre soti este lovita de nulitate absoluta. Mai mult actiunea este impresciptibila.
...domnu bossman...o persoana infiinteaza o bsc inainte de casatorie...apoi se casatoreste si cesioneaza cu titlu gratuit sotiei 50%...de ce cesiunea e lovita de nulit absoluta?...acum intrebarea mea vine din incercarea sotului de a revoca donatia deoarece, normal, a intervenit divortul...ca daca se aplica c cic donatia e revocabila...daca se aplica regulile din materia comercialului nu cred ca se mai poate revoca...
ovi_dragomir a scris:

...domnu bossman...o persoana infiinteaza o bsc inainte de casatorie...apoi se casatoreste si cesioneaza cu titlu gratuit sotiei 50%...de ce cesiunea e lovita de nulit absoluta?...acum intrebarea mea vine din incercarea sotului de a revoca donatia deoarece, normal, a intervenit divortul...ca daca se aplica c cic donatia e revocabila...daca se aplica regulile din materia comercialului nu cred ca se mai poate revoca...

Contract de cesiune de părţi sociale încheiat între soţi (ÎCCJ, sec. com, dec. nr. 1367/08.04.2008).

Interdicţia de vânzare între soţi prevăzută expres în art. 1307 C.civ este aplicabilă şi contractului de vânzare-cumpărare comercială, interdicţia vânzării comerciale între soţi fiind, de asemenea, menită să apere principiul revocabilităţii donaţiilor între soţi şi, totodată, să ocrotească pe moştenitorii şi creditorii soţului vânzător împotriva unor acte frauduloase ale terţilor. Cum sancţiunea vânzării între soţi este nulitatea absolută, dreptul la acţiune este imprescriptibil.
...io nu vorbeam de vanzare ci de donatie...
ContSters4579, utilizator