avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fapta de comert sau act juric civil?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fapta de comert sau act juric civil?

In situatia in care o societate pe actiuni vinde unei persoana fizice un numar de 10 actiuni pe care le detine la o alta societate comerciala, contractul incheiat este o fapta de comert sau un act juridic civil deoarece dobanditorul este un necomerciant?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 17:27, 3 Iunie 2009
cesiunea partilor sociale intre soti este lovita de nulitate absoluta. Mai mult actiunea este impresciptibila.
...domnu bossman...o persoana infiinteaza o bsc inainte de casatorie...apoi se casatoreste si cesioneaza cu titlu gratuit sotiei 50%...de ce cesiunea e lovita de nulit absoluta?...acum intrebarea mea vine din incercarea sotului de a revoca donatia deoarece, normal, a intervenit divortul...ca daca se aplica c cic donatia e revocabila...daca se aplica regulile din materia comercialului nu cred ca se mai poate revoca...
ovi_dragomir a scris:

...domnu bossman...o persoana infiinteaza o bsc inainte de casatorie...apoi se casatoreste si cesioneaza cu titlu gratuit sotiei 50%...de ce cesiunea e lovita de nulit absoluta?...acum intrebarea mea vine din incercarea sotului de a revoca donatia deoarece, normal, a intervenit divortul...ca daca se aplica c cic donatia e revocabila...daca se aplica regulile din materia comercialului nu cred ca se mai poate revoca...


Contract de cesiune de părţi sociale încheiat între soţi (ÎCCJ, sec. com, dec. nr. 1367/08.04.2008).

Interdicţia de vânzare între soţi prevăzută expres în art. 1307 C.civ este aplicabilă şi contractului de vânzare-cumpărare comercială, interdicţia vânzării comerciale între soţi fiind, de asemenea, menită să apere principiul revocabilităţii donaţiilor între soţi şi, totodată, să ocrotească pe moştenitorii şi creditorii soţului vânzător împotriva unor acte frauduloase ale terţilor. Cum sancţiunea vânzării între soţi este nulitatea absolută, dreptul la acţiune este imprescriptibil.
...io nu vorbeam de vanzare ci de donatie...
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iunie 2009
ContSters4579, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale vornicu lumi vornicu lumi buna seara, am si eu o intrebare: sotul meu este asociat unic si administrator al unei SRL.ce trebuie sa facem pentru a-mi cesiona partile sociale,sau,mai ... (vezi toată discuția)
Asociat in firma vornicu lumi vornicu lumi buna seara,revin tot cu problema firmei sotului meu.Pentru ca este destul de incilcit procedeul de cesionare al actiunilor,va rog sa-mi spuneti ce ar ... (vezi toată discuția)
Interzicerea cesiunii partilor sociale intre soÞi anjinsan anjinsan Buna Ziua, Acum cateva luni intrebam pe acest forum daca este admisa, din punct de vedere legal, cesoinarea partilor sociale la un SRL intre soti. ... (vezi toată discuția)