Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contract munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

contract munca

Va rog , sa ma lamuriti pentru urmatoarea situatie :
S-a emis o DECIZIE de incetare a unui contract de munca . Aceasta a fost redactata in 2 exemplare : 1 pentru angajator( original) si 1 pentru fostul angajat (original ).
- acesta a primit exemplarul prin posta, ulterior contestind decizia in instanta .
-in instanta a fost constatata situatia ca la exemplarul fostului angajat, la ART 3 lipseste inscrisul de mana referitor la durata preavizului in zile si mentiunea
: data de la care curg aceste zile si data la care se termina aceste zile. ACESTE inscrisuri de mana existind pe decizia angajatorului.

Drept pentru care reclamantul a deschis un dosar penal impotriva contabilului pentru fals in acte oficiale .

Aceasta omisiune a inscrisului mai sus mentionat de pe decizia fostului angajat poate face obiectul unui dosar penal ? Contabilul spune ca efectiv in graba a omis acest inscris referitor la durata preavizului si datele calendaristice de pe exemplarul oficial al fostului angajat .

Va multumesc mult .
In ce consta infractiunea?
ACUZATIA : FALS IN INSCRISURI OFICIALE .

Multumesc .