Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectare eroare materiala tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectare eroare materiala tva

Buna ziua

In data de 18.11.2014 am depus o cerere pentru corectarea erorilor materiale din decontul TVA conform Ordinului 179/2007. Inca nu a ajuns decizia de corectare

In urma corectarii erorilor rezulta o suma negativa de TVA .

Va rog sa imi spuneti cand preiau aceasta suma in decontul de TVA la sectiunea Regularizari
preiau suma in decontul lunii Octombrie 2014 sau astept sa ajunga decizia de corectare de la Finante si apoi preiau suma in decontul TVA in functie de data la care ajunge aceasta decizie.
-
cristi_lupu2000, utilizator
Daca ati facut corectie de erori materiale nu mai faceti si regularizari pentru ca se dubleaza sumele.

Presupun ca soldul din balanta pica cu cel din decont dupa corectie(altfel nu va acceptau corectia) asa ca acum preluati soldul din balanta. Eu nu am asteptat niciodata decizia de corectie.