Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de la statul Italian
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de la statul Italian

Buna ziua, o persoana care are varsta de 60 de ani,are pensie in Romania si lucreza in Italia , are sase ani lucrati in Italia cu acte in regula ,persoana respectiva vrea sa revina in tara , iar la varsta de 66 de ani (varsta la care se poate iesi la pensie in Italia) poate depune actele de pensionare in Italia pentru cei sase ani lucrati , poate beneficia de pensie si de la statul Italian?
1. Poate depune actele de pensionare si in Italia.

2. Se va lua in calcul si stagiul de cotizare din Romania.
Persoana are deja o pensie anticipata in Romania , sa inteleg ca se va face o singura pensie ? Nu poate primi pensie si din Italia si din Romania ?
1. Va primi pensie din fiecare stat in parte, conform legilor din fiecare stat.

2. Fiecare stat va lua in calcul si stagiul de cotizare din celalalt stat (dar numai stagiul, nu si contributiile platite).