Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare administrator

Buna ziua,
in situatia in care prin Hotarare AGA se hotaraste schimbarea administratorului, cui ii revine obligatia de a inregistra mentiunea la Registrul Comertului ?
mai are vechiul administrator vreo obligatie in acest sens, daca da potrivit carui text de lege ?

multumesc.
Societatea comercila are obligatia de a modifica actul constitutiv si de a inregistra schimbarea administratorului. Prin nementionarea la ORC a hotararii, aceasta un este opozabila tertilor, plus ca nici in certificatele constatatoare nu o sa apara noul administrator