Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rejudecare dupa casare-Instanta competenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rejudecare dupa casare-Instanta competenta

In cazul in care, in rejudecarea unui apel penal dupa casare, dosarul se repartizeaza altui complet decat cel initial investit, ce sanctiune avem in aceasta situatie - vazand si modificarea ROI instante din februarie 2009 - ?
ContSters40598, utilizator
Este o problema controversata, vedeti aici:
[ link extern ]

In opinia mea, prevaleaza dispozitiile art. 24 al. (1) din C.Pr.Civ :„judecatorul care a pronuntat o hotarare intr-o pricina nu poate lua parte la judecata aceleiasi pricini in apel sau in recurs si nici in caz de rejudecare dupa casare”. O hotarare a CSM nu are cum sa modfice prevederile C.Pr.Civ., CSM neavand atributul legiferarii.

Intradevar, este o contradictie mare intre principiul repartizarii aleatorii ale cauzelor, principiul incompatibilitatii si noile dispozitii, dar cred ca vor exista reglementari si completari in caz contrar vor exista numeroase cauze de invocari de exceptie de incompatibilitate si exceptii de la neconstitutionalitate.

1. Incompatibilitatea
Incompatibilitatea constă în împrejurarea în care un judecător este oprit să participe la judecarea unei cauze, pricini în cazurile expres prevăzute de lege.

1. Judecătorul care a pronunţat o hotărâre într-o pricină nu poate lua parte la judecarea aceleiaşi pricini în apel sau în recurs. Aceasta înseamnă că după ce judecătorul a pronunţat o hotărâre în primă instanţă sau în apel a fost avansat la instanţa superioară căreia îi revine spre soluţionare apelul sau recursul declarat împotriva hotărârii.

Lavinia Costica
Lavinia-Ionela Costica, Consilier juridic