Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA fara control
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA fara control

Buna ziua.
Poate ma puteti ajuta cu ceva informatii...
O firma de transport care efectueaza transport extracomunitar are de recuperat TVA 20000 ron,mare parte din el aferent unor facturi de achizitie carburant din 2013.
Intrebarea ar fi daca se poate recupera acest TVA fara control cu mentiunea ca firma este infintata in 2010 si nu a avut nici un fel decontrol pana acum...
De asemenea firma are restante la bugetul de stat de 6000 ron...se poate compensa suma restanta cu TVA de recuperat fara control ?
Din lipsa de informare si dezinteres nu au pastrat comenzi transport,foi parcurs,copii Carnet TIR...de aici problema cu controlul...
Multumesc
Ma indoiesc ca veti reusi fara control.
Multumesc pt raspuns...ma gandeam ca fiind suma mica intra la grad mic de risc...
Ca sa ai un grad mic trebuie sa te cunoasca inspectorii. Daca nu a existat niciodata vreun control ei nu au nicio informatie despre respectiva societate. De obicei rambursarile fara control se fac la firme care au luna de luna rambursare de TVA, inspectorii stiu care este treaba asa ca in loc sa le faca 12 verificari intr-un an le verifica odata tot anul. In felul acesta ei nu pierd timpul de 12 ori.
Pe lege vorbind (Codul de Procedura Fiscala), nici o rambursare de TVA nu ramane fara control fiscal. Diferenta consta in momentul cand se efectueaza acest control: inainte sau dupa rambursare. Cf. Art 117.1 din Codul de Procedura Fiscala: "(...) in cazul decontului cu suma negativa de TVA cu optiune de rambursare pentru care suma solicitata la rambursare este de pana la 45.000 lei, organul fiscal ramburseaza taxa cu efectuarea, ulterior, a inspectiei fiscale". Mai departe mai cititi dvs. in CPF
Restul sunt presupuneri, pareri, opinii mai mult sau mai putin profesionale.
multumesc frumos