avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie conform Legii nr.595
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie conform Legii nr.595

Prietena mea a fost condamnata la 12 ani pentru omor in 2012. Acum a primit o citatie conform legii 595. Oare ce inseamna asta? S-ar putea sa i se mai reduca din pedeapsa? Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns competent?
Cel mai recent răspuns: MariusDorin , utilizator 14:33, 27 Noiembrie 2014
Este vorba de art. 595 si priveste aplicarea legii mai favorabile. Se poate sa i se reduca pedeapsa.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 15 cod penal ContSters241638 ContSters241638 Art. 15 Aplicarea facultativă a legii penale mai favorabile în cazul pedepselor definitive Când după rămânerea definitivă a hotărârii de ... (vezi toată discuția)
Legea penala mai favorabila pentru minor thenewrares thenewrares Daca am fost condamnat la inchisoare cu suspendare pentru o infractiune savarsita in timpul minoratului ce cale de atac am impotriva sentintei dat fiind faptul ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept- lege mai favorabila -art. 595 c.p.p ? vasile2013 vasile2013 In conditiile in care prevederile noului cod penal sunt mai favorabile in ceea ce priveste institutia reabilitarii de drept, mai este nevoie de promovarea unei ... (vezi toată discuția)