Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de ajutor public judiciar

Am de platit o taxa de timbru pe valoare in reconventional . Am avut termen si am depasit , dupa care am depus cerere de scutire si mi-a respins-o . Acum la acest termen pot face o cerere de esalonare , sau am depasit termenul ? Ar mai putea judecatorul sa-mi admita cererea ? Se poate opune reclamantul ??
Puteti cere 10 rate. E rezonabil.
ok multumesc frumos
art 6 din oug 51/2008 actualizata permite scutiri/reduceri/esalonari/amanari de la plata taxelor judiciare in anumite conditii, in care intra si termenele ce trebuie respectate pt depunerea cererii.
scutirea ar fi fost admisa doar daca venitul net/membru familie ar fi sub sau 300 lei; scutirea ar fi de 50% daca venit/membru fam ar fi = sau sub 600 lei etc (art. 8 aceeasi oug)

termenul pt cerere de reexaminare primit fiind de 5 zile (ziceti) e clar ca ati depasit; “plata in rate” se cheama “esalonare” in sensul oug 51/2008, deci nu puteti cere ce va sfatuieste @adema1980.