Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... camera de supraveghere in litigii de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

camera de supraveghere in litigii de munca

Am deschis actiune la tribunal pentru neplata orelor suplimentare. Zilnic efectuam cate 4 ore peste program iar sambata si duminica 8-10 ore, timp de 3 luni dupa care mi-am dat demisia. Angajatorul a depus la dosar un pontaj din care reiese ca lucram doar 8 ore de luni pana vineri si atat.
Pot solicita ca proba in proces vizionarea inregistrarilor video efectuate de camerele de supraveghere? A mai folosit cineva aceasta proba.Daca da, imi puteti da un articol de lege care prevede acest lucru? Cu multumiri,
Art. 265 NCPC

Înscrisul este orice scriere sau altă consemnare care cuprinde date despre un act sau fapt juridic, indiferent de suportul ei material ori de modalitatea de conservare şi stocare.

Art. 266

Înscrisurile pe suport informatic

Înscrisul pe suport informatic este admis ca probă în aceleaşi condiţii ca înscrisul pe suport hârtie, dacă îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege.
Societatea nu e obligata sa pastreze imaginile. Poate pretinde ca nu mai are inregistrarile. Singura d-voastra sansa e marturia sau declaratia notariala a colegilor de munca.
Multumesc mult, sper sa ma ajute informatiile