Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM partial

La CIM cu timp partial (ex: una ora pe zi/5 ore/saptamana): daca avem o astfel de situatie, cu 5 ore pe sapt, avem posibilitatea legala de a stabili ca cele 5 ore le face lunea, de exemplu?
In momentul incheierii CIM-ului cu timp partial trebuie specificat cum se face repartizarea programului de lucru.
In CIM, la H.Durata muncii, pct.2, lit. a) scrieti:

" a) Repartizarea programului de lucru = in fiecare zi de luni cate 5 ore, intre orele... ".
In c.i.m. va trebui mentionat : durata timpului de munca 1 ora/zi, inegal. Repartizarea timpului facandu-se astfel : luni 5 ore/zi.