Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... posibilitate despagubire pentru inundatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

posibilitate despagubire pentru inundatie apartament

La1.10.2014 am terminat de renovat o locuinta in vederea inchirierii. Am chemat proprietarul de la etajul superior sa constate daunele anterioare si sa ne intelegem. Ma gandeam ca din bun simt ofera o suma pentru a repara impreuna paguna pricinuita. Dupa ce i-am explicat despre ce este vorba nu a mai raspuns la telefon.
Pe 18 noiembrie 2014 am fot chemata de presedintele asociatiei sa constat ca iar a fost inundata locuinta. Astfel ca toata munca si cheltuiala s-au dus pe apa sambetei. Am cheltuit numai cu zugravitul 2000 de lei deoarece a fost necesar sa dea jos gletul si sa refaca zugraveala cu vopsea Spor care este destul de scumpa.
Am incercat sa discut cu pagubitorul si a parut ca e dispus sa repare paguba, dar acum spune ca nu are timp, nu raspunde la telefon.
Am intocmit un proces verbal in care am mentionat ce s-a intamplat, a fost semnat de presedintele asociatiei si de un vecin care a fost si el afectat de aceasta inundatie. Domnul a fost chemat sa semneze procesul dar a spus ca nu are timp.
Ce pot sa fac in continuare pentru a recupera prejudiciul?
M-am gandit sa-l notific prin asociatia de proprietari si prin avocat, apoi sa-l dau in judecata
Multumesc de raspunsuri
L nr 230/2007
Articolul 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Articolul 18
In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.