Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie

sunt angajata in propria mea firma (cim cu 2h/zi). in 08.10.2014 am nascut, fara ca cim-ul meu sa fi suferit vreo modificare (el continua sa fie activ). as dori sa beneficiez de stimulentul de insertie, dat fiind ca nu voi fi in ccc.
pe actele necesare primite de la primarie scrie ca acest stimulent se acorda dupa terminarea concediului de maternitate. intrebarea mea este: eu, neavand nici concediu medical nici de maternitate, pot beneficia de cei 500 lei/luna?

de asemenea, pentru fiul meu in varsta de 4 ani, pot beneficia retroactiv de alocatie? (nu am depus niciodata acte pt alocatia sa).

multumesc!
1. - Avand contract individual de munca (chiar si cu 2 ore pe zi) indeplineati conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal), chiar daca dvs. nu ati beneficiat de acest concediu.
- In aceste conditii veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce se considera ca au expirat cele 126 de zile de concediu de maternitate (adica incepand cu a 64 zi de la data nasterii).

2. Alocatia de stat pentru copii se acorda pentru cel mult 12 luni in urma de la data depunerii cererii la Primarie.