avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire vs strain prin declaratie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire vs strain prin declaratie de neacceptare

Buna ziua,

Care este diferenta intre declaratia de renuntare la mostenire si declaratia de neacceptare? Cand se foloseste una cand alta?
Am citit undeva ca dupa implinirea termenul de optiune succesorala se foloseste declaratia de neacceptare insa nu stiu cat de corect este.

Pentru o mostenire deschisa pe Codul Civil actual ( dupa octombrie 2011 ).

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters292683 , utilizator 16:37, 28 Noiembrie 2014
Depinde la ce te referi.
Prin declaratia de renuntare la mostenire se desfiinteaza cu efect retroactiv vocaţia succesorală a declarantului, devenind străin de moştenirea care face obiectul declaraţie.
Prin declaratia de neacceptare esti recunoscut ca mostenitor doar ca nu ai acceptat mostenirea.
Prin renuntare se considera ca nu ai fost niciodata mostenitor.
Prin neacceptare se considera ca esti mostenitor,doar ca ai renuntata la mostenire
Multumesc!
Deci dupa implinirea termenului de optiune succesorala se poate da oricare tip de declaratie si inregistra in RNNOS?
Are vreo legatura cu termenul de optiune succesorala tipul declaratie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare mostenire danacri danacri Multumesc in avans pentru raspunsurile dvs.! Bunica mea a murit acum 7 ani. Ea a avut 2 fiice, pe mama si pe sora ei, care traiesc. Mama mea nu doreste nimic ... (vezi toată discuția)
Strain de succesiune dlcodrut dlcodrut In anul 2007 s-a dezbatut succesiunea dupa decesul mamei mele. Suntem 2 frati si la aceasta sucesiune au fost declarate doar bunuri mobile (actiuni la o ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre renunta la succesiune / înțelege sa rămână straina de succesiune Josephine2016 Josephine2016 Buna ziua, am o nelămurire. Acum câțiva ani mama mea s-a declarat la notar ca este straina de succesiunea deschisa pt casa tatălui ei. Deci nu renunța, ... (vezi toată discuția)