Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire vs strain prin declaratie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire vs strain prin declaratie de neacceptare

Buna ziua,

Care este diferenta intre declaratia de renuntare la mostenire si declaratia de neacceptare? Cand se foloseste una cand alta?
Am citit undeva ca dupa implinirea termenul de optiune succesorala se foloseste declaratia de neacceptare insa nu stiu cat de corect este.

Pentru o mostenire deschisa pe Codul Civil actual ( dupa octombrie 2011 ).

Va multumesc,
Depinde la ce te referi.
Prin declaratia de renuntare la mostenire se desfiinteaza cu efect retroactiv vocaţia succesorală a declarantului, devenind străin de moştenirea care face obiectul declaraţie.
Prin declaratia de neacceptare esti recunoscut ca mostenitor doar ca nu ai acceptat mostenirea.
Prin renuntare se considera ca nu ai fost niciodata mostenitor.
Prin neacceptare se considera ca esti mostenitor,doar ca ai renuntata la mostenire
Multumesc!
Deci dupa implinirea termenului de optiune succesorala se poate da oricare tip de declaratie si inregistra in RNNOS?
Are vreo legatura cu termenul de optiune succesorala tipul declaratie?