avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferenta intre RENUNTA la succesiune / înțelege sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferenta intre RENUNTA la succesiune / înțelege sa rămână STRAINA DE succesiune

Buna ziua, am o nelămurire. Acum câțiva ani mama mea s-a declarat la notar ca este straina de succesiunea deschisa pt casa tatălui ei. Deci nu renunța, ci înțelege sa rămână străină. Care este diferență ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:52, 30 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Nu este nicio diferență, cele două noțiuni sunt sinonime.
Renunta- nu o accepta.
E straina- nu a acceptat-o.
Ca te declari străin de mostenire sau ca renunti la ea, are acelasi efect.
Ultima modificare: Duminică, 30 Aprilie 2023
gi-jane2, moderator
Diferența e ca renunțarea se face în termenul de opțiune succesorala (de 1 an de la decesul pesoanei), iar declarația de neacceptare se face după ce s-a împlinit 1 an de la deces.
Însă efectul juridic este acelasi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la mostenire vs strain prin declaratie de neacceptare ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, Care este diferenta intre declaratia de renuntare la mostenire si declaratia de neacceptare? Cand se foloseste una cand alta? Am citit undeva ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot renunta la mostenire? mihai9620 mihai9620 Cum pot renunta la mostenire? Tatal meu a murit acum 4 ani. Eram instrainati, el divortand de mama cand eram copil si recasatorindu-se. Are doi copii inca ... (vezi toată discuția)
Renuntarea sau neacceptarea mostenirii eu tot nu inteleg ceva ... MC-V MC-V Renuntarea sau neacceptarea mostenirii Eu tot nu inteleg ceva legat de aceasta problema: daca mostenitorii unui defunct renunta la mostenire in termenul ... (vezi toată discuția)