Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferenta intre RENUNTA la succesiune / înțelege sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferenta intre RENUNTA la succesiune / înțelege sa rămână STRAINA DE succesiune

Buna ziua, am o nelămurire. Acum câțiva ani mama mea s-a declarat la notar ca este straina de succesiunea deschisa pt casa tatălui ei. Deci nu renunța, ci înțelege sa rămână străină. Care este diferență ?
Va multumesc
Bună ziua,

Nu este nicio diferență, cele două noțiuni sunt sinonime.
Renunta- nu o accepta.
E straina- nu a acceptat-o.
Ca te declari străin de mostenire sau ca renunti la ea, are acelasi efect.
gi-jane2, moderator
Diferența e ca renunțarea se face în termenul de opțiune succesorala (de 1 an de la decesul pesoanei), iar declarația de neacceptare se face după ce s-a împlinit 1 an de la deces.
Însă efectul juridic este acelasi