avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot vinde un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot vinde un SRL

Buna ziua...
Am un srl fara activitate de vreo 2 Ani ...a avut datorii la Finante si a fost declarat inactiv ....
Acum situatia este urmatoarea:
Datoriile sunt platite in totalitate
In schimb nu am nicio declaratie, bilant depuse in ultimii 2 Ani (nici facturile nu le mai am)
Mentorinnen ca pe toata perioada pe care an avut activitate declaratiile au fost depuse.
As putea vinde Firma asa cum e Acum fara sa o activez fiscal si fara sa mai depun nicio declaratie , bilant ?
Cel mai recent răspuns: Alexa1234ee , utilizator 16:27, 29 Noiembrie 2014
Vedeti acest link
[ link extern ]
Buna ! In primul Rand multumesc pentru raspuns...dar din cate inteleg in articolul respectiv e vorba despre vanzari de bunuri...eu vreau sa imi vand srl-ul...sau poate nu am inteles eu articolul respectiv ?
Consecintele declararii inactivitatii unei firme sunt foarte serioase intrucat duc, practic, la blocarea activitatii acestuia.
O parte din aceste consecinte sunt:
- nedeductibilitatea cheltuielilor. Nu sunt deductibile cheltuielile inregistrate in evidenta contabila care au la baza un document emis de un contribuabil inactiv.
- contribuabililor inactivi li se anuleaza automat inregistrarea in scopuri de TVA.
- inactivitatea fiscala se trece in cazierul fiscal, de unde rezulta alte consecinte grave, respectiv: nu se aproba infiintarea de noi societati, nu se aproba exercitarea unei activitati independente de catre asociati sau membrii fondatori, nu se permite cesiunea partilor sociale sau actiunilor, nu se permite numirea de noi reprezentanti legali sau schimbarea actionariatului, etc. Practic, pana la reactivare, firma nu mai poate incheia nicio afacere.
- firma va fi stearsa din Registrul operatorilor intracomunitari, deci nu va mai putea face nicio operatiune intracomunitara.
([ link extern ] )

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Noiembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles...si atunci ce pot face in cazul asta?
Declaratiile le pot depune pe 0, dar nu am niciun bilant depus...
Cum pot sa imi depun bilantul fara facturi?
Mentionez ca am discutat cu fosta contabila si nu am avut contract cu ea si nu mai are niciun document.
Trebuie sa Existe vreo posibilitate...nu pot sa raman asa cu un srl in aer ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma inactiva MinolaRaisa120 MinolaRaisa120 Am o micro interprindere srl , neplatitoare tva si apar ca fiind firma inactiva .Ce insemna ? Contabila mea spune ca este o eroare pt ca eu sunt neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Srl cu datorii - cum pot sa-l fac inactiv? hesperos hesperos Buna ziua. Am un SRL care - din cauza unui cec fara acoperire primit acum citiva ani, a ramas cu datorii neplatite la furnizori (in nr de 2). Pentru ca ... (vezi toată discuția)
Disolvare asociatie bianca27 bianca27 Buna seara, Exista posibilitatea ca o asociatie sa fie dizolvata de drept, ca urmare a nedepunerii bilantului timp de 2 ani? Am citit Ordonanta 26/2000, dar ... (vezi toată discuția)