Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 58/1974

In anul 1973,''E'' a obtinut o mostenire de la parinti,o casa cu teren in suprafata de 500 mp,urban.In 1988,am cumparat imobilul de la sora lui ''E'' (obtinut prin testament).In chitanta de mana si in actul de vanzare-cumparare,sora lui ''E'' ne vinde casa si terenul loc de casa aferent locuintei.In actul de vanzare-cumparare,e trecuta casa si suprafata de 258,68 mp si nu 500 mp conform actului de mostenire al lui "E" din 1973.In actul de vanzare-cumparare se specifica:terenul aferent constructiei care se instraineaza,urmeaza regimul prevazut de legea 58/1974.Din anul 1988 si pana in prezent,2014,folosim suprafata de 500 mp.In anul 1992,am obtinut titlul prin ordinul prefectului doar pe suprafata de 258,68 mp.In toata aceasta perioada am facut cereri la primarie pentru a obtine si diferenta de teren pana la 500 mp.In anul 2005,ni s-a pus la dispozitie o declaratie de impunere pentru diferenta de teren.Platim impozit pentru toata suprafata de teren de 500 mp.E trecut la rolul fiscal al nostru, in cartea funciara apare ca teren fara acte .Anul acesta suntem chemati in instanta de Primarie,pentru a ne lua diferenta de teren pana la 500 mp.Ce demersuri putem face?Multumim
Nu inteleg cum v-a chemat primaria sa va ia cei 500 m prin instanta.mai exact, despre ce actiune e vorba? Cel mai bine este, oricum sa contactati hn avocat
Antoanela Geaman, Avocat
Primaria a formulat o actiune de constatare.Instanta sa pronunte o sentinta prin care sa se constate dreptul de proprietate a municipalitatii pentru suprafata de 240 mp -Diferenta pana la 500 mp-.Pentru 260 mp am obtinut in anul 1992, prin ordinul Prefectului o adeverinta constituind dreptul de proprietate.In actiune invoca urmatoarele:Legea 213/1998 cu art 4 si art 6; dispozitiile art 44 din Constitutie; art 474 si art 646 Cod Civil; ART 201 CPC.Stapanim toata suprafata de 500 mp din anul 1988 de la data cumpararii.Sunt obligata sa primesc expertul sa masoare terenul?In anul 2003 am facut cartea funciara si acel teren de 240 mp e trecut in cartea mea,dar apare ca teren fara acte.E trecut la rol si platesc impozit pentru el.
Geta-Mihaela, utilizator