Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa somaj

Buna ziua,

Daca am fost in somaj, m-am angajat si iar restructureaza postul pe pricipiul "ultimul venit, ptrimul plecat" mai pot beneficia de somaj???
Va multumesc,
bineinteles, daca veti indeplini conditiile de stagiu: 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni, fara a se lua in calcul perioada care a constituit stagiu pentru somajul anterior.
Am abia 2 luni si cred ca se apropie deznodamantul.....din pacate. Mai pot beneficia in aceste conditii??
Daca v-ati efectuat toata perioada de somaj sau ati incheiat un CIM pe durata nedeterm, atunci in cazul dvs nu veti mai beneficia de somaj.
Ce fel de c.i.m. ati incheiat ?
Am incheiat cu un CIM cu perioada de proba de 3 luni si pe urma devine nedeterminata. Dar inevitabilul s-a produs, si nici perioada legala de somaj nu am efectuat-o. Nu am luat somaj decat 3 luni si nici alea intregi pt ca m-am angajat si acum nu stiu daca sa mai cer anexa de la munca si sa ma prezint la AJOFM. Ce spuneti?? am vreo sansa??