Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE CONFIDENTIALITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE CONFIDENTIALITATE

Este interzis a se incheia, pe parcursul derularii CIM, a unui contract de confidentialitate intre angajat si angajator?
Codul muncii prevede ca partile pot incheia acest contract inainte de incheierea CIM, dar nu este prevazut expres faptul ca ulterior nu este posibil.
Art.26 alin.1 C.mun. : Prin clauza de confidenţialitate părţile convin ca, pe toată durata contractului individual de muncă şi după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informaţii de care au luat cunoştinţă în timpul executării contractului, în condiţiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective de muncă sau în contractele individuale de muncă.

Asadar, si dupa inceperea activitatii se poate incheia un act aditional cu clauza de confidentialitate.
Multumesc, intrebarea mea se referea la CONTRACTUL de confidentialitate... daca se poate incheia si ulterior incheierii CIM-ului.
Codul Muncii se refera la clauza de confidentialitate si nu la contractul de confidentialitate. Da, se poate incheia un astfel de contract, potrivit principiului libertatii de vointa contractuale.
Art.17, pct.(7) din Codul muncii face referire la posibilitatea incheierii unui astfel de contract, anterior incheierii CIM.
Textul de lege mentionat de dvs este reglementat de o norma dispozitiva si nu una imperativa.

Prin urmare, partile pot deroga de la aceasta dispozitie si pot incheiat un contract de confidentialitate si ulterior.

Daca opinia dvs este ca nu se poate incheia un astfel de contract ulterior, atunci aveti la dispozitie prevederile art.26 C.mun. referitor la caluza de confidentialitate.