Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decizie ICCJ pe Legea 1/2009?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decizie ICCJ pe Legea 1/2009?

Stie cineva daca a aparut prima decizie a ICCJ invocand Legea 1/2009, privind inadmisibilitatea actiunilor in revendicare pe dreptul comun (art. 480 C.p.c.)?

Cu multumiri.
DECIZIE nr. 33 din 9 iunie 2008
privind examinarea recursului în interesul legii, cu privire la admisibilitatea acţiunii în revendicare, întemeiată pe dispoziţiile dreptului comun, având ca obiect revendicarea imobilelor preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 22 decembrie 1989, formulată după intrarea în vigoare a Legii nr. 10/2001.
EMITENT: ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ªI JUSTIŢIE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 108 din 23 februarie 2009

Admit recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Cu privire la acţiunile întemeiate pe dispoziţiile dreptului comun, având ca obiect revendicarea imobilelor preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, formulate după intrarea în vigoare a Legii nr. 10/2001 şi soluţionate neunitar de instanţele judecătoreşti, stabilesc:
Concursul dintre legea specială şi legea generală se rezolvă în favoarea legii speciale, conform principiului specialia generalibus derogant, chiar dacă acesta nu este prevăzut expres în legea specială.
În cazul în care sunt sesizate neconcordanţe între legea specială, respectiv Legea nr. 10/2001, şi Convenţia europeană a drepturilor omului, aceasta din urmă are prioritate. Această prioritate poate fi dată în cadrul unei acţiuni în revendicare, întemeiată pe dreptul comun, în măsura în care astfel nu s-ar aduce atingere unui alt drept de proprietate ori securităţii raporturilor juridice.
Obligatorie, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 9 iunie 2008.

Textul integral al deciziei il gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...
Clarificari: Mii de scuze!

Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar!

Doream sa stiu daca a aparut o decizie ICCJ ca urmare a judecarii unui proces de revendicare sub incidenta Legii 1/2009.
Hmm... Sa vedem ... Legea 1/2009 a fost publicata in MO din 3 febr 2009, iar DICCJ in 23 febr 2009. Practic ar fi fost doar un interval de cateva zile intre cele 2 publicari. Odata RIL-ul admis, nu vad cum ar fi putut ajunge vreo speta la ICCJ pe inadmisibiltate. Gresesc ?
godspeed fi mai explicita ca induci lumea in eroare !!!!
Potrivit Deciziei nr. 33/2008, "concursul dintre legea speciala si legea generala se rezolva in favoarea legii speciale, conform principiului specialia generalibus derogant, chiar daca acesta nu este prevazut expres in legea speciala. =D>
Adica cei care au facut cererea de revendicare in baza legii 10/2001 se judeca pe legea 10/2001 modificata prin legea 1/2009 asadar nu se poate pune problema de inadmisibilitate a cererii de revendicare in vaza legii 10/2001.
DAR cei care au facut cerere de revendicare in baza art.480-481 cod civil o sa aiba probleme de inadmisibilitate a cereri pt ca legea speciala (10/2001) are prioritate :P si vor trebui sa revendice in baza legii speciale care prin modificarea legii10/2001 cu legea 1/2009 ar trebui sa nu poata primi in natura imobilele locuite de chiriasi sau vandute de stat prin 112/95.
Astept si eu sa scrie cineva aici care a avut castig de cauza cu legea 1/2009.