Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am o intrebare complexa:
1.Am dori sa revendicam o parte din mostenirea dupa mama (fiind decedata) ,mama nu si-a primit partea ei din mostenirea legala de la parinti(bunici nostri), aceasta parte a ramas fratelui mamei , noi acuma vrem sa o revendicam si ce ar trebui sa facem.Nu mai traieste nici fratele mamei mele doar cei 2 copii.Cum sa procedam?Ar trebui sa deschidem succesiune?.tin sa relatez ca tatal meu traieste , si cred ca el e in masura sa revendice mostenirea sotiei(mamei noastre), ce actiune sa inaintam ?...succesiune dupa bunici?.sau ce?O cale cat mai usoara,.
2.tin sa spun ca mostenirea dupa mama se compune din 1 casa , un loc de casa( doar pamant ), terenuri extravilan , toate acestea sunt in posesia nepotilor mamei mele si importiva lor vrema sa inaintam o actiune , dar nu stim cum trebuie sa procedam, multumim asteptam raspuns de la persoane avizate.
Parintii sunt mosteniti de copii sau de copii acestora in cazul ca au decedat. Sotii, sunt mosteniti de sotul supravietuitor si copii, sau de copii acestora in cazul ca au decedat.
Pentru a fi mostenitor trebuie sa deschideti mostenirea si sa va revendicati drepturile.
In concluzie tatal meu ar trebui sa deschida mostenire (succesiune) dupa socri sai (bunici mei), la notar?..