Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescrierea datoriilor la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescrierea datoriilor la asociatia de proprietari

Un proprietar acumuleaza datorii mai vechi de 4 ani la asociatia de proprietari. Asociatia nu face nimic pentru recuperarea restantelor (cheltuieli de intretinere plus penalizari), Se multumeste sa blocheze apartamentul la cartea funciara si atat. Intrebarea mea este: in aceste conditii datornicul va scapa de plata restantelor ca urmare a prescrierii lor?
Acestuia i se vor prescrie datoriile cele mai vechi, ideal ar fi sa il notificati cu privire la cunatumul cheltuileilor si sa ii acordati un termen sa plateasca, in caz de neconformare, puteti sa va adresati unui avocat sa inceapa demersurile in vederea recuperarii sumelor neachitate pe calea instantelor de judecata.