Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala exercitata de mostenitor minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala exercitata de mostenitor minor

Buna ziua,

Problema pe care o am este urmatoarea:

Doua persoane, X si Y au o relatie de concubinaj din care rezulta un minor nascut in 2006. In iunie 2014 mama minorului moare, ea fiind proprietara unui apartament pe care l-a dobandit prin cumparare cu ajutorul unui credit. Tatal minorului nu are niciun drept asupra apartamentului deoarece nu a contribuit in niciun fel la achizitia acestuia.
Intrebarea este: in ce conditii si cine poate sa ceara deschiderea procedurii succesorale in conditiile in care tatal minorului nu are o horarare judecatoreasca de numire ca tutore al minorului? Este necesara o astfel de hotarare pentru a cere deschiderea proceedurii succesorale in numele minorului si pentru acesta ?
Mergeti la link-ul de mai jos si va veti lamuri
Esenta este urmatoarea:
,,....în succesiunile în care participă copilul minor al defunctului în concurs cu părintele supravieţuitor este totdeauna necesară numirea unui curator pentru minor."

[ link extern ]
DlGoe, utilizator
Intre tata si copil nu sunt interese contrare ( copilul e singurul mostenitor) si tatal nu are nevoie de vreo hotarare, el fiind parinte, nu tutore. Acum el e reprezentantul legal al minorului.
La notar primeste indicatii cu ce are de facut.
gi-jane2, moderator
Notarul public va trimite o adresă către serviciul de autoritate tutelară de la domiciliul minorului pt. a emite o dispozitie prin care minorului sa-I fie numit un curator.
Nu e litera de lege ca acel curator este parintele in viata.
Se face o ancheta...poveste lunga!
si daca cei doi, minorul si tatal nu locuiesc in tara se mai face ancheta ?
Nu cred ca e nevoie de curator. Tatal il poate reprezenta pe copil la dezbaterea succesorala.
Cand si daca va dori sa vanda acea proprietate cat fiul e inca minor, sigur ca va fi nevoie de curator.