Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala exercitata de mostenitor minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala exercitata de mostenitor minor

Buna ziua,

Problema pe care o am este urmatoarea:

Doua persoane, X si Y au o relatie de concubinaj din care rezulta un minor nascut in 2006. In iunie 2014 mama minorului moare, ea fiind proprietara unui apartament pe care l-a dobandit prin cumparare cu ajutorul unui credit. Tatal minorului nu are niciun drept asupra apartamentului deoarece nu a contribuit in niciun fel la achizitia acestuia.
Intrebarea este: in ce conditii si cine poate sa ceara deschiderea procedurii succesorale in conditiile in care tatal minorului nu are o horarare judecatoreasca de numire ca tutore al minorului? Este necesara o astfel de hotarare pentru a cere deschiderea proceedurii succesorale in numele minorului si pentru acesta ?
DlGoe a scris:

@Patrick
Va multumesc pt. efortul pe care il faceti pt. a ma lumina! Nu-i nicio ironie in ce spun, dar va intreb : a avea pretentii (corect!asa e!) nu duce la interese contrare intre tata si fiu? Si asupra a ce s-ar indrepta pretentiile ?! Numai asupra masei succesorale. qed.

Faceți o confuzie. Masa succesorală poate fi pusă în discuție numai de către moștenitori (sau în anumite condiții de creditorii acestora, dar aici nu e cazul).

Concubinul poate avea pretenții cu privire la bunurile partenerului său, adică a mamei minorului cât timp aceasta este în viață, sau a moștenitorilor acesteia după deschiderea succesiunii (după decesul acesteia).

Dar în nici un caz pretențiile respective nu pot fi formulate în cadrul dezbaterii succesorale, deoarece concubinul nu este succesor.

Dacă are eventuale pretenții, nu are decât să se îndrepte împotriva moștenitorilor, după dezbaterea succesiunii.

Deoarece nu are nici o calitate în procedura dezbaterii succesorale îl va reprezenta pe minor în calitate de reprezentant legal al acestuia (părinte), fără a fi nevoie de a fi numit un curator special.
După ce se va dezbate succesiunea, dacă are pretenții personale poate să le pretindă de la minor, iar atunci se va numi un curator special.

„qed” ;)
Patrick_, utilizator
alexistintin a scris:

Buna ziua,

Problema pe care o am este urmatoarea:

Doua persoane, X si Y au o relatie de concubinaj din care rezulta un minor nascut in 2006. In iunie 2014 mama minorului moare, ea fiind proprietara unui apartament pe care l-a dobandit prin cumparare cu ajutorul unui credit. Tatal minorului nu are niciun drept asupra apartamentului deoarece nu a contribuit in niciun fel la achizitia acestuia.
Intrebarea este: in ce conditii si cine poate sa ceara deschiderea procedurii succesorale in conditiile in care tatal minorului nu are o horarare judecatoreasca de numire ca tutore al minorului? Este necesara o astfel de hotarare pentru a cere deschiderea proceedurii succesorale in numele minorului si pentru acesta ?

in aceasta situatie deschiderea procedurii o pot cere descendentii sau creditorii..

nu este necesara desemnarea unui curator...afara de cazul in care notarul refuza dezbaterea si se lasa cu plangere impotriva incheierii notarului...si asta pt proces

alelalte de mai la deal cum ca ce zice goe etc sunt aiureli de doi bani