Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Blocare acces garaj/curte de catre insusi proprietar ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Blocare acces garaj/curte de catre insusi proprietar ?

Situatie interesanta dar neclara : daca exista garaj intr-o curte cu mai multi proprietari iar acesta apartine exclusiv unuia din ei atunci acesta are dreptul sa-si parcheze masina in dreptul portii de acces acolo ?
Adica legea face distinctia intre faptul ca se blocheaza accesul de catre proprietar sau de altcineva ? Poate un alt locatar sa faca plangere pt faptul ca se blocheaza accesul la garaj si curte chiar daca garajul nu este al lui?

De fapt aici e o problema mai larga. Cunostem cu totii faptul ca multi proprietari de garaj prefera sa nu isi bage masina in garaj ci doar sa foloseasca locul de parcare din fata acestuia. Adica isi asigura astfel un loc de parcare pe spatiul public la orice ora. Eu zic ca in mod normal ar trebui sa fie sanctionati inclusiv acestia daca blocheaza acel acces pt ca nu e normal ca ei sa se afle in dubla ipostaza , adica sa ceara sanctionarea oricui parcheaza acolo pe motiv ca se blocheaza accesul si in acelasi timp sa aibe dreptul sa isi blocheze accesul.

Nu am reusit sa ma lamuresc exact care sunt reglementarile care interzic parcarea in fata accesului la garaj.
Dar daca este vorba doar de Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 la art. 143 apare "d)in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;" atunci acolo nu se vorbeste de calitatea acestora de proprietari.

A intalnit cineva spete de genul asta ?
pai ,cu ce va incurca pe dumneavoastra ca omul-proprietar de garaj , isi blocheaza accesul in garaj....atata timp cat dumneavoastra nu aveti nici un drept in acel garaj ? e asa am dedus din ce am citit .
sau pe dumneavoastra ca deranjeaza faptul ca nu puteti parca masina in locul dansului , adica in fata usii garajului ???