Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare contract achizitie apartament PRIMA CASA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare contract achizitie apartament PRIMA CASA conforma cu amplasamentul in teren

Buna ziua,

Doresc sa prezint urmatoarea speta:
-am cumparat in urma cu un an un apartament prin programul PRIMA CASA
-mentionez faptul ca acest apartament se afla intr-un imobil cu cate 2 apartamente pe nivel, ele avand aceeasi structura ( vazuta in oglinda )
-evaluatorul trimis de banca prin care s-a contractat creditul meu PRIMA CASA nu a sesizat dispunerea apartamentului meu in teren conform documentatiei de apartamentare pusa la dispozitie de dezvoltator
-vanzarea cumpararea s-a petrecut la notar dupa verificarea actelor si a documentelor referitoare la cadastru si intabulare
-acum insa am constatat ca apartamentul achizitionat de mine conform documentatiei de apartamentare ( schitei din Releveu ) este cel de vis a vis si practic toate actele sunt facute "pe dos". Eu folosesc apartamentul pe care il doresc insa faptic am achizitionat apartamentul opus.Am discutat cu dezvoltatorul care ne-a vandut apartamentul si este de acord sa indreptam aceasta eroare, apartamentul de vis a vis fiind inca in proprietatea dezvoltatorului si are aceeasi componenta, descriere si suprafata utila pe CF. Ce pot eu sa fac in acest caz? ce solutii sunt? este necesar si acordul Fondului de Garantare pt remedierea erorii?
la mijloc este si vina evaluatorului bancii care nu a sesizat eroarea amplasarii in teren si a dat unda verde dosarului pe numar cadastral eronat.
Daca toata documentatia si actele arata ca dumneavoastra ati cumparat apartamentul alaturat, mutati-va in celalalt apartament.
daca ambele apartamente ar avea expunere sudica, nu as avea nimic impotriva
celalalt apartament are insa expunere nordica - problema tb rezolvata prin acte
Daca stiti cine a fost evaluatorul incercati sa vorbiti cu El despre eroarea de material(amplasare), el fiind omul de legatura directa a bancii si a fondului de garantare.