Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bilantul contabil (restante intretinere)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bilantul contabil (restante intretinere)

Asociatia de proprietari a avut inchiriat un apartament catre o firma care a plecat 2012 lasand o restanta la intretinere ~600 lei. Unde se incadreaza aceasta restanta in bilantul contabil, de unde se scade pentru a scapa de ea?
Alexandru47, utilizator
Restante este un cont de activ.
Datorita faptului ca firma nu mai figureaza in evidentele asociaitie, se incadreaza la "debitori", cont de activ, cu valoarea 600 lei.
Alexandru47 a scris:
Asociatia de proprietari a avut inchiriat un apartament catre o firma...

Asociatia dumneavoastra de proprietari are apartamente in proprietatea sa?
Cine este proprietarul acelui apartament ce a fost inchiriat?

Formularea a fost gresita. Era vorba despre un spatiu comercial. Intrebarea era cum se incadreaza aceasta restanta (restantele care nu mai pot fi recuperate din diverse motive) in bilant pentru a nu se perpetua.
Restanta nu se mai trece in lista de plata dar ramane in situatia activ-pasiv la rubrica "debitori diversi" ...
@alexandru47

Spatiul comercial este de fapt un apartament? Cine este proprietarul acelui spatiu?
Restanta trebuie sa ramana in dreptul acelui apartament pana va fi achitata de cineva, proprietarul, un alt chirias sau, prin hotarare a AG, suportata de toti proprietarii.

Numai achitata va putea disparea din lista de intretinere care este asimilata unei facturi.