Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acum un an sora mea a incetat sa mai ia pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acum un an sora mea a incetat sa mai ia pensie de urmas,si-a finalizat studiile si nu mai area acest drept.intrebarea mea este daca eu pot beneficia si de pensia pe care o lua ea?

mama mea a decedat acum 16 ani,de atuni beneficiem de pensie amandoua eu de 350,ea undeva la 500 lei.as putea sa cumulez totalul de drepturi pe pensia mea?
1. Ramanand singurul urmas dvs. veti beneficia de un cuantum al pensiei de urmas de 50% din punctajul mediu anual realizat de tatal defunct.

2. Cand erati doi urmasi pensia era de 75% pentru amandoua.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

tudorvaleriu a scris:

a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

Valorile nu trebuiau să fie egale pentru cele două surori? Care să însumeze 75% ?

da.doar ca sora mea este crescuta de bunica.ea a facut o cerere prin care sa-i dea surorii mele 50% iar mie 25% pe motiv ca "este mai mare si are nevoi mai mari".i-a fost acceptata cererea si de accea iau mai putin eu.
maria_nora12 a scris:

da.doar ca sora mea este crescuta de bunica.ea a facut o cerere prin care sa-i dea surorii mele 50% iar mie 25% pe motiv ca "este mai mare si are nevoi mai mari".i-a fost acceptata cererea si de accea iau mai putin eu.

Aha! @ tudorvaleriu a punctat bine.
Deci, înseamnă că vă va fi modificată pensia, trebuie să faceți cerere rapid pentru a fi luată în calcul, altfel până se prind ei.....
Trebuie să duceți și actele surorii pentru a susține cererea.