Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Demersuri legale afacere domeniul alimentar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Demersuri legale afacere domeniul alimentar

Sunt interesata de a lansarea unei afaceri, care presupune livrarea la domiciliul clientilor a unor sucuri din fructe si legume, preparate manual, acasa, de mine.

Ce autorizatii sunt necesare pentru a fi in legalitate cu aceasta initiativa? Si care sunt pasii pentru a porni intiativa? Ma intereseaza dpdv juridic, contabil si fiscal.

Multumesc!
Parerea mea este ca, inainte de a face ceva demersuri juridice , contabile si fiscale sa verificati autorizatiile necesare d.p.d.v. sanitar-veterinar si d.p.d.v. al D.S.P.
Este posibil sa intalniti ceva dificultati in ceea ce priveste aceste autorizari si sa nu va mai doriti sa ajungeti la partea juridica, contabila si fiscala.
Alexandru Palaghia, Contabil