Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cuiul lui Pepelea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cuiul lui Pepelea

Locuiesc intr-un ap cu 4 camere. In "epoca de aur", cand apartamentul apartinea ICRAL-ulu, o camera a fost atribuita unei chiriase. Dupa "evenimentele din decembrie '89" am cumparat de la ICRAL cele 3 camere in care locuiam. Intregul imobil a fost revendicat de un cetatean turc caruia i s-a retrocedat partile ramase in proprietatea ICRAL. Cea de a 4-a camera din ap in care locuiesc i-a fost retrocedata proprietarului turc, ca si multe alte apartamente din imobil. Noul proprietar nu se intereseaza de proprietatea obtinuta, nu primeste chirie, dar platest prin intermediul unui avocat cheltuielile comune ce ii revin. Persoana careia i s-a inchiriat camera de langa cele 3 care imi apartin nu mai locuieste acolo dar o mentine ocupata, desi contractul de inchiriere cu ICRAL a devenit caduc. Proprietarul turc nu a raspuns la oferta mea de a cumpara acea camera. Cum as putea sa scap in mod legal de "cuiul lui Pepelea"???
In instanta, cereti iesirea din indiviziune.
Cu cine sa ies din indiviziune, cand persoana in cauza ocupa fara niciun drept o camera si o parte din spatile comune care nu se pot imparti?
Fata de turc, cereti sa vi se atribuie imobilul si sa ii platiti turcului sulta.
Am incercat, dar nu raspunde nici el nici avocatul lui din Romania...
Ati incercat ce ? Actionati-l in judecata.