Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire din cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire din cic

buna ziua!
Am o salariata care se intoarce din CIC cand copilul implineste 1 an si 11 luni.In revisal am trecut suspendarea pana cand copilul implineste 2 ani.Trebuie sa corectez in revisal data pana la care este suspendat contractul sau ii fac direct incetarea suspendarii?
@ gabitza79

In revisal veti opera direct incetarea suspendarii . Astfel:
- Operatia de incetare se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare".
- Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetata suspendarea si se apasa butonul "Continuare". In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Data incetare suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data la care inceteaza suspendarea (data cand copilul implineste varsta de 1 an si 11 luni).
Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare"
- Se salveaza datele si apoi se genereaza fisierul care se va depune/transmite la ITM.