Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impiedicarea fostului sot de a intra in casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impiedicarea fostului sot de a intra in casa

Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt in partaj, fostul sot s-a mutat cu actuala sotie, eu am ramas in locuinta pe care am cumparat-o in timpul casatoriei. La aceasta locuinta eu platesc ratele si stau in ea impreuna cu copilul minor.
Astazi am aflat ca trebuie sa ma duc la politie sa dau declaratie pentru faptul ca nu i-am dat si fostului sot o cheie de la locuinta comuna.
Ce pot sa scriu in acea declaratie ca sa nu fiu acuzata degeaba? Eu nu ii pot da cheie fostului sot pentru ca si asa mi-a luat o groaza de lucruri din casa. In afara de acest lucru, nu risc sa ma trezesc noaptea cu el. Nu sta politia sa ma pazeasca, noaptea pe mine.
El a declarat alt domiciliu intr-un proces de stabilire domiciliu minor. Ma pot folosi de acest lucru?
Ce ma sfatuiti?
Doamna, nu sunt specialista in drept penal si nu cunosc temeiul de drept al plangerii formulate de fostul sot, insa consider ca puteti invoca faptul ca el a renuntat de buna voie de dreptul de folosinta al apartamentului, mutandu-se la alta adresa.
Pe cale de consecinta, detinerea unei chei de la apartament nu-si gaseste justificarea,, cu atat mai mult cu cat nici nu I-ar intari dreptul de proprietate (pe care nu I-l contestati, de vreme ce sunteti in partaj, orice solutie fiind posibila). asa cum nu si-ar permite - in cazul in care apartamentul ar fi inchiriat unui strain - sa intre peste el oricand si fara notificare prealabila si numai in cazuri justificate - nici dvs. nu puteti fi deranjata, acum fiind o straina ptr el.Deci, locuinta nu mai este "comuna", este doar a dvs; imobilul fiind o proprietate comuna aflata in partaj. Subliniati diferenta dintre LOCUINTA si IMOBIL. Daca ar fi fost vorba de un depozit sau o casa de vacanta, ar fi fost altceva. Puteati avea amandoi chei. Dar este locuinta dvs. ca persoana care nu mai este casatorita cu x.Deci, ceea ce solicita este un abuz.
In cel mai rau caz, oferiti-va sa-i achitati chirie ptr.dvs. si COPIL ptr. partea lui de apartament, Daca are bun simt, va da inapoi
edina, utilizator
Multumesc frumos!
Imi puteti spune, va rog si ce art. de lege as putea sa invoc?