avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata expertiza topografica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata expertiza topografica

Intr-un proces, reclamantul initial, datorita unei “intimpinari si actiune reconventionala” depuse de pirit, devine la rindul sau pirit... Instanta solicita efectuarea unei expertize topografice pentru clarificarea situatiei...

Cine suporta costul acestei expertize pina la finalizarea procesului: reclamantul initial?... amindoua partile datorita ‘’ actiunii revendicative” ?...este reglementat acest aspect sau ramine la aprecierea instantei?...

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 07:51, 3 Iunie 2009
pentru ca amandoua partile aveti calitate reclamant parat exepertiza ar trebui platita de ambele parti.instanta va aprecia in functie de cereri si va dispune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deosebire intampinare - reconventionala mscutelnicu mscutelnicu Buna ziua! Dincolo de explicatiile oferite de Cod.proc.civ. sau gasite in lucrarile de specialitate in materia cererii reconventionale si a intampinarii, imi ... (vezi toată discuția)
cerere reconventionala inabledea inabledea am castigat un proces si in urma acestuia am depus cerere reconventionala cu pretentii banesti,unde mi sa admis suma ceruta iar adversarii au depus recurs , ... (vezi toată discuția)
Completare taxa judiciara prietenulomului prietenulomului In faza initiala s-au platit taxe de timbru pe valoare in cuantum de 3% . Acum dupa expertizarea imobilului va trebui completat suma de catre fiecare parte . ... (vezi toată discuția)