Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legalitatea montarii coloanei de apa separata pe holul ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legalitatea montarii coloanei de apa separata pe holul casei scarii la un bloc S+P+4

Suntem mai multi proprietari, in nr de 16, intr-un bloc S+P+4 care nu au asociatie de proprietari. Multe apartamente sunt goale, circa 8, deoarece proprietarii sunt plecati in strainatate, iar in unele stau chiriasi.
Un proprietar de la etajul 4 a perforat toate planseele etajelor, langa peretele meu exterior din casa scarii, langa cablurile RDS, afectand rezistenta blocului, fara sa ne aduca la cunostinta, ca sa-si monteze o coloana de apa separat de cea comuna trasa din bransamentul blocului dupa apometrul comun. Ar fi putut sa faca modernizarea statiei de hidrofor, dar printr-o reparatie a infundat o teava.Dansul doreste sa faca o sedinta prin care sa obtina prin vot de majoritate simpla montarea conductei. Este legala montarea acestei conducte? Prin inspectia de stat in constructii se poate anula aceasta montare?

Astept raspuns. Cu multumiri.
doreste sa faca o sedinta prin care sa obtina prin vot de majoritate simpla montarea conducte

Daca la nivelul imobilului nu exista infiintata entitate juridica=asociatie de proprietari,
interesul pentru obtinere votul proprietarilor nu are valoare
Sesizati oficial inspectoratul de stat in constructii,care daca se constata inexistenta proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,va dispune sanctiune si concomitent obligatia readucerii spatiului la forma anterioara interventiei neautorizate