avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Modificare adresa de domiciliu in cartea de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Modificare adresa de domiciliu in cartea de identitate

Care este modalitatea legala de a determina o persoana sa isi opereze schimbarea adresei de domiciliu la Serviciul de Evidenta Populatie. Cu observatia ca persoana respectiva nu mai locuieste la adresa respectiva.
S-a incercat calea amiabila printr-un birou de mediere fara rezultat.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:25, 13 Decembrie 2014
Politistul de proximitate se poate deplasa in urma sesizarii scrise la fata locului si ii poate aduce la cunostinta persoanei ca locuieste intr-un loc fara a avea forme legale. Poate sa-i dea si amenda. Nu o poate duce la evidenta cu forta in schimb o poate amenda.
Justitiarul711 a scris:

Nu o poate duce la evidenta cu forta in schimb o poate amenda.

Corect, iar daca isi face viza de resedinta nici macar cu o amenda nu se alege.
Doar cu hotarare judecatoreasca il puteti obliga sa si-o schimbe, ar trebui sa deschideti actiune de evacuare si anulare carte identitate.
Actiunea in evacuare probabil ca va fi respinsa ca lipsita de obiect pt ca in fapt persoana nu locuieste la adresa, iar dispozitiile art. 34 din OG nr. 97/2005 prevad nulitatea actului de identitate doar in situatia in care stabilirea domiciliului sau resedintei s-a facut in baza unui document ce a fost ulterior anulat, s-a constatat ca era fals ori falsificat, insa in speta de
fata aceste conditii nu sunt indeplinite.
Instanta poate obliga prin hotarare sa isi schimbe adresa de domiciliu.. si ramaneti ca si acum, ca trebuie sa si-o schimbe.
Poate rezolvati prin evidenta populatiei sa invite persoana sa isi faca acte pe adresa la care locuieste.
Daca nu, va trebui s-o lasati asa, candva ii va expira cartea de identitate si va trebui sa si-o schimbe.
In realitate, nu va prejudiciaza cu nimic ca are adresa acolo, e responsabilitatea persoanei sa isi schimbe buletinul.

Va multumesc tuturor pt raspunsurile concise si la obiect.
Tin sa fac trei precizari:
1. Politistul de proximitate m-a dirijat spre Evidenta Populatiei, deoarece nu este de competenta lor solicitarea mea.
2. Evidenta Populatiei a spus din moment ce mi-am dat acordul la un moment dat, acesta este irevocabil...
3. Intr-adevar nu sunt prejudiciata de situatia de fapt cu exceptia: amenzilor, somatiilor de plata, impozitul auto care figureaza la adresa mea, politisti care imi bat la usa cu diverse citatii. Sa spunem ca ma deranjeaza acest soi de "corespondenta" :rtfm:

Ati facut solicitare scrisa la politie?

Alte discuții în legătură

Luare in spatiu - anulare, consecinte gabyaby68 gabyaby68 Buna seara,am un. Apartament proprietate personala,nu sint casatorita,m- am mutat cu prietenul meu la mine,i- am facut buletin pe adresa mea,a fost totul bn ... (vezi toată discuția)
Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de domiciliu in acelasi oras ? bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Buna ziua, Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe ... (vezi toată discuția)
Anulare mutatie doina_manuela doina_manuela Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste indrumari. Am mostenit un apartament de la tatal meu. In acest apartament locuia la data decesului, inca o persoana ... (vezi toată discuția)