avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxele de Timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxele de Timbru

Buna ziua,

Vreau sa fac o contestatie la executare pentru un PV avand subiectul lipsa rovinietei, si as vrea sa stiu cat mai clar care sunt taxele, unde se pot plati si in ce cuantum?
Din cate am inteles sunt doua taxe si anume :
- taxa de contestare la executare care s-ar aplica cf OUG nr. 80/2013 - taxele judiciare de timbru, aln 3 si aln 10.
- taxa de suspendare a executarii in valoare de 50 de ron conform OUG de mai sus.

Intrebarea este: Daca in executare sunt supus sa platesc 28 de euro despagubire + 400 de ron taxele biroului executoresc, practic la plata taxei de timbru trebuie sa iau intreaga suma in calcul(28 euro + 400 Ron) si atunci ma incadrez la litera b din alin. 1, art 3 a OUG de mai sus?
SAU iau in calcul doar una dintre sume si ma incadrez la plata a 20 de ron taxa de timbru?

Cel mai recent răspuns: gabi1978 , utilizator 10:16, 11 Decembrie 2014
Din ce inteleg contestati suma de 28 euro si, daca se admite contestatia, onorariul executorului implicit va cadea.
Oricum, platiti la minim caci instanta este cea care va decide in final si eventual va va pune sa completati taxa de timbru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare silita lotuss lotuss Va rog sa -mi spuneti -La ce instanta se face CONTETATIE la executare silita ,la aceea care a incuviintat executarea silita ? -Partile pe care le citez ca ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare cnadnr razvi_boss razvi_boss Buna ziua. in urma verificarii unui cont bancar, am constatat ca s-a dispus de catre un BEJ infiintarea popririi pt. suma de 535 lei, reprez. amenda 28 euro + ... (vezi toată discuția)
Executare silita cnadnr bogdanaalex24 bogdanaalex24 Buna seara! In data 18.06.2011 si 19.06.2011, am fost surprins de camerele video ca am condus pe drumurile publice fara a avea rovinieta, am platit cele ... (vezi toată discuția)