avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Matusa mea este decedata din anul 2000. Nu s-a dezbatut succesiunea nici pana astazi. Ce se poate face? De la diverse persoane am inteles ca nu se mai poate si masa succesorala devine proprietatea statului. Este adevarat? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: madalinamrn , utilizator 14:34, 4 Iunie 2009
Nu este nimeni din familie care sa fi acceptat macar tacit sccesiunea? adica , sa fi locuit in casa matusii, sa fi facut unele acte din care sa se poata prezuma ca doar in calitate de mostenitor putea sa faca acele lucruri. I n acest caz, daca exista o p ersoana sau mai multe care sa fi facut aceste lucruri, mostenirea n u este vacanta
Nu este adevarat.Atata vreme cat v-ati ingrijit de bunurile succesorale si nu exista persoana care sa va invoce prescriptia dreptului de optiune succesorala va puteti adresa oricand instantei pentru a dezbate succesiunea.
Da, este cineva care a ingrijit bunurile. Este vorba de tatal meu (cumnatul matusii), care locuieste in aceeasi curte, insa el nu are calitatea de mostenitor din cate stiu. In acest caz mai sunt unele aspecte si anume: terenul si casa nu au fost niciodata ingrijite de matusa mea care din 1972, de cand a devenit proprietara printr-un certificat de mostenitor, si pana aproape de 1997 nu a locuit acolo ci la o nepoata. In toata aceasta perioada si pana in prezent tatal meu a fost cel care a posedat aceste bunuri, continuu si neviciat, fapt ce poate fi dovedit cu declaratii de martor.
Da, este cineva care a ingrijit bunurile. Este vorba de tatal meu (cumnatul matusii), care locuieste in aceeasi curte, insa el nu are calitatea de mostenitor din cate stiu. In acest caz mai sunt unele aspecte si anume: terenul si casa nu au fost niciodata ingrijite de matusa mea care din 1972, de cand a devenit proprietara printr-un certificat de mostenitor, si pana aproape de 1997 nu a locuit acolo ci la o nepoata. In toata aceasta perioada si pana in prezent tatal meu a fost cel care a posedat aceste bunuri, continuu si neviciat, fapt ce poate fi dovedit cu declaratii de martor.
in aceste conditii tatal dvs. ar putea sa incerce a invoca uzucapiunea

Alte discuții în legătură

Uzucapiune? MadalinaAb MadalinaAb Matusa mea a locuit timp de 30 ani intr-un imobil care a apartinut bunicii sale (decedata) platind taxele aferente. Bunica respectiva nu poseda decat o ... (vezi toată discuția)
Cand devii coproprietar raului raului buna ziua daca eu stau de 21 de ani in casa care au locuit parintii cu mine ei au decedat si casa proprietara este mama ca nu am dezbatut succesiunea si eu ... (vezi toată discuția)
Recunoastere proprietate prin uzucapiunea lunga madalinamrn madalinamrn Bunicul meu a posedat si ingrijit neintrerupt un teren in suprafata de 600mp, aflat langa proprietatea sa, din anul 1972 si pana in prezent. Terenul cu pricina ... (vezi toată discuția)