Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Matusa mea este decedata din anul 2000. Nu s-a dezbatut succesiunea nici pana astazi. Ce se poate face? De la diverse persoane am inteles ca nu se mai poate si masa succesorala devine proprietatea statului. Este adevarat? Va multumesc.
Nu este nimeni din familie care sa fi acceptat macar tacit sccesiunea? adica , sa fi locuit in casa matusii, sa fi facut unele acte din care sa se poata prezuma ca doar in calitate de mostenitor putea sa faca acele lucruri. I n acest caz, daca exista o p ersoana sau mai multe care sa fi facut aceste lucruri, mostenirea n u este vacanta
Nu este adevarat.Atata vreme cat v-ati ingrijit de bunurile succesorale si nu exista persoana care sa va invoce prescriptia dreptului de optiune succesorala va puteti adresa oricand instantei pentru a dezbate succesiunea.
Da, este cineva care a ingrijit bunurile. Este vorba de tatal meu (cumnatul matusii), care locuieste in aceeasi curte, insa el nu are calitatea de mostenitor din cate stiu. In acest caz mai sunt unele aspecte si anume: terenul si casa nu au fost niciodata ingrijite de matusa mea care din 1972, de cand a devenit proprietara printr-un certificat de mostenitor, si pana aproape de 1997 nu a locuit acolo ci la o nepoata. In toata aceasta perioada si pana in prezent tatal meu a fost cel care a posedat aceste bunuri, continuu si neviciat, fapt ce poate fi dovedit cu declaratii de martor.
in aceste conditii tatal dvs. ar putea sa incerce a invoca uzucapiunea