avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot in strainatate

Daca intr-o familie sotia este grav bolnava si sotul este plecat in strainatate si nu mai vrea sa tina legatura cu familia, sotia bolnava il poate obliga sa se intoarca acasa? Si daca da, cum trebuie procedat?
Nestiind nici locul exact unde este el in strainatate.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:14, 12 Decembrie 2014
Nu-l poate obliga sa se întoarcă, ii poate face plângere pt abandon însă nu se va întâmpla nimic.
Ultima modificare: Vineri, 12 Decembrie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abandon familie art 378 alin 1 lit.a ... sicorn sicorn Abandon familie art 378 alin 1 lit.a Buna seara,Vreau sa va intreb daca dupa 21 ani de casnicie sotia mea a plecat de un an de zile in strainatate, si in mod ... (vezi toată discuția)
Parasirea domiciliului conjugal si a unui minor daridan daridan buna dimineata!asi dori si eu sa stiu ce ar trebui facut in cazul meu.mentionez faptul ca sotia mea a plecat de acasa in urma cu 2 luni anuntandu-ma printr-un ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara rediu rediu Buna ziua, Anul trecut sotul meu a plecat pur si simplu de acasa, fara a se mai intoarce, lasandu-ma cu un copil de 17 ani, caruia nu i-a trimis nici un ... (vezi toată discuția)