avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita imobil neipotecat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita imobil neipotecat

AM fost executat de Volksbank pentru un credit la care am intarziat.Creditul era garantat cu un teren care a fost scos la licitatie si vandut la 30% din valoare.Am contestat aceasta licitatie insa executorul a trecut la alt imobil NEIPOTECAT.Este legal avand in vedere codul civil art 816 alin 4
ESte normal ca executorul sa pastreze banii in cont la el din vinzare si eu sa platesc penalitati la credit si acum sa imi vinda si acest imobil?
Cel mai recent răspuns: maris331 , utilizator 18:51, 30 Ianuarie 2015
Daca debitul nu a fost redus cu suma realizata din executarea primului imobil, pentru ca aceasta nu a fost finalizata, cu ce suma sa se reduca debitul in a doua somatie? Dvs. ati vrea pe de o parte anularea vanzarii imobilului - pe de alta, reducerea debitului cu suma la care s-ar fi vandut...
stati ca nu prea inteleg.pe o parte spuneti ca prima executare a imobilul ipotecat nu a fost finalizata si de aceea banii au stat in contul executorului .Pe de alta parte ca e normal sa urmareasca al imobil neipotecat .Pai hotariti-va daca nu e prima finalizata e contrar legii sa inceapa cu alt imobil.Daca vrea sa tina banii un an si jumatate si debitorul sa plateasca o groaza de bani penalitati sa nu mai incalce legea si sa execute alt imobil neipotecat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie imobiliara pentru credit neachitat zograffi zograffi buna ziua am primit o somatie imobiliara de la un executor judecatoresc , prin care mi se comunica faptul ca daca nu achit in termen de 15 zile suma de 19000 ... (vezi toată discuția)
Executare silita apartament la un pret foarte mic zograffi zograffi buna ziua, am un credit la o banca, cu ipoteca de rang 1 si 2, cu ratele la zi. intre timp am facut un card de credit la o alta banca si nu am mai putut ... (vezi toată discuția)
Restituire partiala credit bancar prin executare silita alertbrain alertbrain Sunt executat silit pentru un credit ipotecar neachitat. S-a vandut la licitatie apartamentul ipotecat, dar am ramas in continuare dator ... (vezi toată discuția)