Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum demonstrez ca am lucrat intr-o firma, daca nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum demonstrez ca am lucrat intr-o firma, daca nu mi-au facut contract de munca?

Am inteles ca ar trebui sa reclam la Inspectia Muncii (cum poti sa ii abordezi si sa ii faci sa se miste in timp util e alta problema) faptul ca am lucrat fara sa mi se faca contract de munca. Dar cum pot sa demonstrez eu ca am lucrat undeva daca nu mi-au dat sa semnez nimic niciodata?
eu n-am zis ca e in contradictie cu legea! Dar daca toti oamenii ar spune noului angajator: nu vin la munca pana nu-mi faci contract, atunci si angajatorul le-ar spune: nu vii tu, lasa ca gasesc pe altul care vine si fara contract!
Si daca toti ar spune acelasi lucru , ce-ar mai face angajatorii ? sau daca vine ITM-ul in control si le aplica vreo amenda de 10000 lei pentru munca la negru ?
poate ca se poate da si spaga si sa nu plateasca cei 10 000 lei...oricum pt un angajat la negru plateste 500 maxim 1000 ron amenda, o nimica toata...nu-i bai!
Multumesc!
Pentru cineva care isi doreste un loc de munca cred ca este o problema plata amenzii pentru munca la negru.
Va dati seama ca nu contabilul e de vina, ci ordinele vin de sus, de la directori si patroni, ei ordona angajatilor cand sa faca contract unui nou angajat!